Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Πυροσβέστης Θεοδόσης Παυλίδης|ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ*

Την τρίτη θέση στο Παγκόσμιο πρωταθλημα παλης κατεκτησε ο Πυροσβέστης Θεοδόσης Παυλίδης από την Πέλλα Ημαθίας.

image

Πυροσβέστης στο επάγγελμα, οικογενειάρχης αλλα αθλητής και προπονητής στον Σύλλογο του Παλαιστικού Συλλόγου “Καραγιάννης” Ευρωπού Κιλκίς και επί σειρά ετών πρωταθλητής Ελλάδος και με πολλές διακρίσεις στο εξωτερικό ο Θεοδόσης Παυλίδης αναδείχθηκε κατέκτησε την τρίτη θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης στην άμμο.
Με συμμετοχή στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης στην άμμο που πραγματοποιήθηκε στην πόλη Fazana τής Κροατίας  (3-5 /06), με τη συμμετοχή αθλητών από 18χώρες με μεγάλη παραδοση στην πάλη (Ρωσία, Αμερική, Τουρκία, Ιράν, ο Θεοδόσης Παυλίδης με την Εθνική ανδρών συμμετείχε στην κατηγορία των στα 90 κιλών.
Μετά από τέσσερις νίκες και μια ήττα στα τελευταία δευτερόλεπτα κατέκτησε την τρίτη θέση.
“Αυτό πρέπει να γίνει παράδειγμα προς τους νεώτερους αθλητές.
Το Δ.Σ. του Παλαιστικού Συλλόγου “Καραγιάννης” Ευρωπού Κιλκίς τον συγχαίρει και τον ευχαριστεί” καταλήγει σχετική ανακοίνωση του συλλόγου.