Πρωταθλήτρια η ομάδα της ΕΛΑΣ Ν.Σερρών|ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ*

Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Ελληνικής Αστυνομίας Ν.Σερρών, στον 18ο Τελικό του Τουρνουά Παλαιμάχων και εν ενεργεία, που διεξήχθη, στα γήπεδα της ΕΠΣΣ

image

Η ομάδα της Ελληνικής Αστυνομίας Ν.Σερρών (15/06), επιβλήθηκε με 3-1 στην παράταση, του Εθνικού Σιδηροκάστρου (1-1 ο κανονικός αγώνας), κάνοντας το 3Χ3, αφού τα τρία τελευταία χρόνια έχουν κατακτήσει ισάριθμες φορές το τρόπαιο, χάρις στα γκολ που σημείωσαν οι Χρυσοστομίδης και Παρασκευάς.
Οι «Αστυνόμοι» πέρα από το τρόπαιο πήρε και την “εκδίκησή” καθώς το ζευγάρι είχε βρεθεί αντιμέτωπο και το 2012, τότε όμως οι Σιδηροκαστρινοί είχαν κερδίσει το τρόπαιο στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, αφού και τότε ο κανονικός αγώνας έληξε 1-1.
Ο Τελικός, πρόσφερε γκολ και θέαμα(2 δοκάρια) και το ευχαριστήθηκαν περισσότερο οι συμμετέχοντες αλλά κι οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου.
Μετά το τέλος του αγώνα τις απονομές έκανε ο Αστυνομικός Διευθυντής Σερρών κ. Αθανάσιος Ματσαρόκος, με τους Πρωταθλητές να πανηγυρίζουν έντονα την 3η σερί επιτυχία τους.

Φάσεις και γκολ:
15΄, σουτ του Καπρινιώτη από το ύψος της περιοχής άουτ,
17΄, δυνατό σουτ του Στόικου από το ημικύκλιο της περιοχής εξαιρετική απόκρουση του Μπαχαρούδη
19’, σουτ του Άκη Τσιφτελίδη από το ύψος της περιοχής λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ασλανίδη
20΄, φάση διαρκείας στα καρέ της Αστυνομίας, ο Τσούλιας τελευταίος αποδέκτης της μπάλας μέσα από την περιοχή πιάνει εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι αλλά εξ ίσου εντυπωσιακά αποκρούει ο Μπαχαρούδης
23΄, σουτ του Σκερλετίδη από το ύψος της περιοχής λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπαχαρούδη
32’, ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον Εθνικό, μετά από βαθειά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Κωνσταντινίδης βγαίνει τετ α τετ με τον Μπαχαρούδη, στο πρώτο πλασέ αποκρούει ο ο πορτιέρο της Αστυνομίας για μια ακόμη φορά, στο ριμπάουντ ο ίδιος το σουτ του οποίου στην κενή εστία αποκρούει ο Αχτσής
35΄, ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ, η απάντηση της Αστυνομίας, μετά από σέντρα από δεξιά του Τσιφτελίδη, ο Τσακιράκης στο 2ο δοκάρι κάνει κεφαλιά πάσα στον Καπρινιώτη που από τ5ην μικρή περιοχή δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ασλανίδη.
36’, διαγώνιο σουτ του Τσούλια μέσα από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι
38’ μακρινό σουτ του Κουρουκερέζη, μπλοκάρει ο Μπαχαρούδης
40’, ΔΟΚΑΡΙ, σέντρα σουτ του Σκερλετίδη, η μπάλα σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαχαρούδη και στην συνέχεια αποκρούουν οι αμυνόμενοι της Αστυνομίας
42’, μακρινό σουτ του Γιαννακάκη, ο Ασλανίδης πέφτει στην δεξιά του γωνία και αποκρούει σε κόρνερ, στην εκτέλεση του οποίου ο Κονσολίδης πιάνει κοντινή κεφαλιά, αλλά αποκρούει και πάλι ο Ασλανίδης
44’, ΔΟΚΑΡΙ, κεραυνός του Τσούλια από το ύψος της περιοχής, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Μπαχαρούδη
49’, ΓΚΟΛ! 0-1! Χρυσοστομίδης. Ωραίο μπάσιμο του Τσιφτελίδη από αριστερά, μπαίνει στην περιοχή και με παράλληλη σέντρα βρίσκει τον Χρυσοστομίδη που με προβολή δεν δυσκολεύεται να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου Ασλανλίδη
63’, ΓΚΟΛ!, 1-1! Τσούλιας. Ωραία συνολική επίθεση των παικτών του Εθνικού, με τελικό αποδέκτη του Τσούλια, ο οποίος ελίσσεται μέσα στην περιοχή και από το σημείο του πέναλτι με πλασέ φέρνει στα ίσα το παιχνίδι
105’, δυνατό σουτ του Κατσιαμπάκη, εντυπωσιακή απόκρουση του Ασλανίδη
115’, ΓΚΟΛ!, 1-2! , ο Χρυσοστομίδης με ξαφνικό σουτ στην δεξιά γωνία Ασλανίδη δίνει προβάδισμα στην Αστυνομία πετυχαίνοντας το 2ο προσωπικό του γκολ
119’, ΓΚΟΛ!, 1-3! Παρασκευάς. Αντεπίθεση της Αστυνομίας, από δεξιά, ο Ασλανίδης επιχειρεί έξοδο και ο Παρασκευάς με ψύχραιμο σουτ βρίσκει στόχο και διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα
Διαιτητές: Δαουλτζής, Αρχοντογιάννης Γ., Σεβοζλίδης

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: Ασλανίδης, Σαράντης, Μωραΐτης Δημ.(117’ Στόικος)., Μεντής, Πάνκος(86’ Μωραΐτης Σωτ), Μωραΐτης Σωτ.(46’ Κουκουζέλης), Κουρουκερέζης(56’ Χαλίλης), Στόικος(82΄ Κουρουκερέζης), Τσούλιας, Κωνσταντινίδης(65’ Χριστοδούλου-100’ Κωνσταντινίδης)), Σκερλετίδης(56’ Ιωαννίδης)

ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΣΕΡΡΩΝ: Μπαχαρούδης(78’ Βρίτκας-118’ Μπαχαρούδης), Αβραμάκης(46’ Σωτηρίου-96’ Τσιφτελίδης Άκ), Δαρδάνης(78’ Τζουμαλάκης), Κονσουλίδης, Αχτσής(65΄ Σιάσιος), Τσακιράκης(73’ Τσιφτελίδης Τ.), Μίσσιος(77’ Κατσιαμπάκης-112’ Χρυσοστομίδης), Χρυσοστομίδης(64’ Παρασκευάς), Γιαννακάκης(73’ Ανοιξιάδης), Τσιφτελίδης Άκ.(84’ Καμελίδης-96΄ Καπρινιώτης)), Καπρινιώτης(75’ Νάτσιος)